- 20 czerwca, 2020
- Artykuły
- Maszyna wyprodukowana na użytek własny – czy też ze znakiem CE?
Maszyny wyprodukowane na użytek własny – czy muszą mieć znak CE? Wielu producentów i użytkowników maszyn zachodzi w głowę, czy można to ominąć, czy jednak wymagają tego przepisy. Nadanie znaku CE jest istotne do zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania, a także uniknięcia sankcji czy kar. Sprawdź, czy przepisy wymagają znaku CE dla maszyn wyprodukowanych na własny użytek!
Oznakowanie CE – maszyny wyprodukowane na własny użytek
Oznakowanie CE jest wymagane także dla maszyn wyprodukowanych na użytek własny przez producenta. Producent maszyny, nawet jeśli jest jednocześnie jej użytkownikiem, ma obowiązek zapewnić, że urządzenie spełnia wszystkie mające zastosowanie wymagania dyrektywy maszynowej. Niedopełnienie tych obowiązków naraża firmę na sankcje prawne za używanie maszyn niezgodnych z wymaganiami.
Uzyskanie znaku CE – co to oznacza w praktyce?
- przeprowadzenie oceny zgodności maszyny,
- sporządzenie dokumentacji technicznej,
- wystawienie deklaracji zgodności,
- umieszczenie znaku CE na maszynie.
Chcesz uzyskać znak CE? Potrzebujesz weryfikacji oznakowania CE?
Wyjątki od reguły znakowania CE
Dyrektywa maszynowa przewiduje kilka wyjątków, w których maszyny nie muszą mieć znaku CE. Wolne od tego obowiązku są: maszyny zaprojektowane i zbudowane do użytku badawczego, maszyny wykorzystywane w wojsku lub na potrzeby ochrony porządku publicznego. Te wyjątki są jednak ściśle określone i dotyczą specyficznych przypadków.
Znak CE – by było bezpieczniej
Oznakowanie CE jest nie tylko obowiązkiem prawnym, lecz również kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania maszyn. Choć nie gwarantuje, że maszyna jest całkowicie bezpieczna, to jeśli jest przeprowadzone rzetelnie, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo, że jest niebezpieczna. Proces oceny zgodności obejmuje analizę ryzyka oraz wprowadzenie środków minimalizujących potencjalne zagrożenia. Dzięki temu użytkownicy mogą mieć większą pewność, że korzystają z urządzeń spełniających określone standardy bezpieczeństwa.
Chcesz uzyskać znak CE? Potrzebujesz weryfikacji oznakowania CE?
Znak CE – budowanie zaufania
Oznakowanie CE na maszynie zwiększa zaufanie osób, które będą ją użytkować, nawet jeśli są one pracownikami tego samego producenta. Znak CE jest powszechnie rozpoznawalnym symbolem jakości i bezpieczeństwa, co może wpływać pozytywnie na postrzeganie maszyny przez jej użytkowników oraz lepszą jakość pracy.
Oznakowanie CE – parasol ochronny
W przypadku wypadków lub incydentów związanych z użytkowaniem maszyny posiadanie oznakowania CE oraz kompletnej dokumentacji technicznej może częściowo chronić użytkownika przed odpowiedzialnością prawną. Dokumentacja ta stanowi dowód, że producent dołożył wszelkich starań, aby maszyna była bezpieczna i zgodna z przepisami. W razie sporów prawnych może to być kluczowy element obrony.
Maszyna bez znaku CE może się wydawać podejrzana w trakcie kontroli przez organ nadzoru rynku, taki jak Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Brak oznakowania może sugerować, że maszyna nie spełnia wymagań bezpieczeństwa, co może prowadzić do dodatkowych kontroli, a nawet zakazów użytkowania maszyn. Posiadanie znaku CE może zatem chronić producenta i użytkownika przed niepotrzebnymi komplikacjami prawnymi i administracyjnymi. Sprawdź, jak uzyskać znak CE.
Chcesz uzyskać znak CE? Potrzebujesz weryfikacji oznakowania CE?
Ze znakiem CE zyskujesz więcej
Maszyny wyprodukowane na użytek własny przez producenta, podobnie jak wszystkie inne maszyny, muszą być zatem oznakowane znakiem CE, chyba że spełniają jeden z nielicznych wyjątków opisanych w Dyrektywie maszynowej.
Wynika jednak z tego więcej korzyści niż kłopotów. Oznakowanie CE jest bowiem gwarancją, że maszyna spełnia wymagania bezpieczeństwa i zdrowia, co jest kluczowe zarówno dla producenta, jak i użytkownika, a także pozyskania zaufania konsumenta. A tego do rozwoju potrzebuje każdy biznes. Ponadto oznakowanie CE zwiększa ochronę przed odpowiedzialnością prawną oraz wpływa na pozytywny wizerunek firmy w trakcie kontroli.
Chcesz uzyskać znak CE? Potrzebujesz weryfikacji oznakowania CE?
Bibliografia:
- Dyrektywa maszynowa 2006/42/WE: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32006L0042
- Guide to application of the Machinery Directive 2006/42/EC Edition 2.3 – April 2024 (https://ec.europa.eu/docsroom/documents/60145)
- https://single-market-economy.ec.europa.eu/single-market/ce-marking_en?prefLang=pl
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.2003.169.1650, tj. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy)
Formularz potrzeb
